ДизайнТехнически или естествен камък - кое да изберем за пролетен ремонт?

Пролетният ремонт е като пролетното почистване – не е особено приятно занимание, но понякога е наложително, за да вдъхнем нов живот на жилището, в което живеем. 

Някога замисляли ли сте се колко време отделяме под собствения си покрив? Според проучвания средностатистическият човек прекарва над 17 часа дневно в рамките на своя дом, което на годишна база се равнява на 258 дни за една календарна година.

Оказва се, че моят дом наистина е моята крепост. Ето защо е важно и вашата “крепост” да е не само максимално функционална, но и да е естетически издържана. В днешната статия на AR Commerce ще ви запознаем с тенденциите в интериорния дизайн и ще дадем отговор на фундаменталния въпрос: На какво да заложим при пролетния ремонт – технически или естествен камък? Останете докрая, за да откриете какво съветват професионалистите!

Какво е задължително да знаем при избора на технически или естествен камък?

Няма как да говорим за двата материала без първо да се запознаем с техните специфики и функции. Техническият камък е продукт, който има приблизително 95% естествен състав. Най-често в него влизат скали и минерали като гранит, мрамор, кварц и други. Те са споени благодарение на полиестерна смола чрез специален високотехнологичен процес. Ето защо мебелите, изработени от технически камък, са известни със своята здравина, издръжливост и антибактериални свойства

Какво е задължително да знаем при избора на технически или естествен камък

От друга страна, естественият камък е широко разпространен още от древни времена. Само си спомнете за мраморните древногръцки скулптури и колони, които са оцелели до ден днешен. Това е доказателство, че материали като варовик, шистов камък, травертин и мрамор са изключително устойчиви на външни фактори, универсални са и не оставят въглероден отпечатък, защото са екологично чисти

Цената на естетиката | Колко ще ни струва интериорното решение буквално и преносно?

Цената винаги е водещ фактор, когато става въпрос за ремонт, и ние го знаем. Ето няколко фактора, които значително ще повлияят върху крайния резултат и сумата, която ще трябва да заплатите при интериорната промяна в дома ви:

  • Ако заложите на технически камък, си гарантирате така наречената непорьозна повърхност, или иначе казано при разливане течностите няма как да проникнат в материала и по този начин да го повредят. По-малкото повреди, означават по-дълъг експлоатационен живот.
  • Мебелите от естествен камък са класика в изкуството, наречено интериорен дизайн, и винаги са актуални. Като добавим и високата якост на материалите, те дори и след 10-15 години пак ще са сред най-модерните варианти.
  • Ако трябва да си говорим за реалната цена трябва да знаете, че естествените материали са по-скъпи, защото на практика всяка мебел е единствена по рода си. Просто в природата няма два еднакви мраморни блока, както и една и съща гранитна шарка например.
  • Размерът винаги има значение при ценообразуването – и при техническия и при естествения камък колкото по-голяма е мебелта, толкова по-висока ще е цената. 

Цената на естетиката - Колко ще ни струва интериорното решение буквално и преносно

Дизайнерски тенденции | Къде е по-подходящо да използваме съответния материал?

През последните години използването на технически камък е страшно популярно сред интериорните тенденции в кухнята. Ако ви предстои пролетен ремонт и сте решили да го използвате, следва списък с някои от най-подходящите мебели, които ще преобразят всяко помещение:

  • Трапезни и холни маси – лесната поддръжка в комбинация с модерната естетическата визия замениха дървото като най-предпочитан материал. 
  • Бар плотове – вече в повечето съвременни помещения бар плотовете се правят от технически камък, защото той е изключително хигиеничен и лесен за поддръжка. А и да не забравяме непорьозната повърхност.
  • Шкафове и облицовки – достъпната цена и луксозният външен вид са причината днес все по-често да се изработват дизайнерски шкафове и да се облицоват стени и фасади с технически камък.

Къде е по-подходящо да използваме съответния материал?

Естественият камък от своя страна съчетава елегантността и уюта, което е причината често да се използва във всекидневната, а дори и в екстериора понякога. Ако искате да сте в крак с тенденциите, може да освежите: 

  • Камината – ако изберете варовик или травертин, ще можете да избирате от разнообразни цветове и шарки, които ще придадат модерно и топло усещане в съответствие с интериора на дома ви.
  • Кухненските плотове – гранитът и мраморът са сред фаворитите в съвременния дизайн. Те са не само красиви, но и устойчиви на термични повреди и надрасквания.
  • Подови настилки – днес в редица обществени места се използва естествен камък като подова настилка, защото е здрав, практичен и лесен за поддръжка. 

А в крайна сметка, на какво да заложим – технически или естествен камък? 

Когато стигнем до финалния избор между технически и естествен камък, трябва да отчетем няколко основни фактора – естетика, практичност, бюджет и дълготрайност. Няма еднозначен отговор на въпроса кой е по-добрият вариант, защото всеки материал има своите предимства и аспекти, в които се откроява. 

А в крайна сметка, на какво да заложим - технически или естествен камък

Не забравяйте, че в крайна сметка решението трябва да бъде съобразено най-вече с личните ви нужди и интериорната визия, към която се стремите. За да ви дадем някаква посока, ви съветваме, ако държите на лесната поддръжка, здравината и модерната естетика да заложите на технически камък. Ако предпочитате неподправената красота, екологичността и термоустойчивостта – естественият камък ще бъде по-добрият избор за вас.

Независимо на какъв материал ще се спрете, изключително важно е да се доверите на доказани специалисти. Те не само ще ви помогнат да вземете максимално информирано решение, но и да превърнете дома си в уютното и стилно пространство, което заслужавате!

Ще откриете още полезна информация от блога на AR Commerce:

Избор на технически камък – Кой взема решението?

Тенденции в кухнята за 2025

Кухненски плот от технически камък – 5 причини защо да предпочетем пред мрамор и гранит